MÉRIBEL/MOTTARET - bohaté zážitky ze zimní dovolené (OUTDOOR)

Články
25.02.2018

F T G

MÉRIBEL/MOTTARET - bohaté zážitky ze zimní dovolené (OUTDOOR)

(18/12/2017) Savojské lyžařské středisko Meribel/Mottaret leží v centru nejrozsáhlejší lyžařské oblasti Trois Vallées – Tři údolí. Díky umístění v prostředním z nich je právě odtud nejlepší přístup do okolních skiresortů. Toto velmi populární lyžařské centrum se prakticky skládá ze tří částí výškově rozložených nad sebou. Nejníže položený je Méribel Village 1400, nad ním leží Méribel 1450 a nejvyšší polohu má Méribel/Mottaret 1750.

Právě z posledně jmenované části střediska je také nejlepší přístup k lanovkám a nástupu k výletům do dalších lyžařských oblastí Tří údolí. Za hřebenem napravo se rozkládá Courchevel, napravo se dostaneme do Les Menuires, Val Thorens nebo až do čtvrtého údolí oblasti Orelle. Celý resort Meribel/Mottaret je postaven v typicky savojském stylu, místní architektura využívá kamene a světlého dřeva tak, aby domy co nejvíce zapadaly do okolní krajiny. Zajímavostí je propojení dlouhou kabinovou lanovkou s údolním lázeňským městem Brides-les-Bains, které míjíte při příjezdu.

Z České republiky jedete prakticky stále po dálnici přes Německo a Švýcarsko. Ze Ženevy pokračujete do francouzského Albertville. Z tohoto olympijského města směřujete dále po rychlostní silnici asi dvacet minut do Moutiers. Ukazatele nás již přesně navádí na cíl cesty a asi po deseti kilometrech se odbočí vpravo a jenom údolím stoupá do jednotlivých středisek resortu Méribel/Mottaret. Cesta z Albertville až do cíle cesty trvá něco málo přes hodinu. K zaparkování automobilu v Méribelu lze nejvýhodněji využít placené kapacitní garáže nebo vzdálenější parkoviště propojené s lanovkami skibusy.

Níže položená střediska Méribelu potěší především ty návštěvníky, kteří si kromě lyžování chtějí užít i jiné zábavy. Lze si zde zaplavat v bazénu, užít si na kluzišti nebo ochutnat tradiční savojské pokrmy v řadě výborných restaurací. Většina rezidencí je vybavena wellness centry s tureckými lázněmi, saunami, whirlpooly nebo fitness centry. Nechybí zde ani kasino, diskotéky a nepřeberné množství hospůdek a restaurací. Při dobrých sněhových podmínkách je možný celkem snadný sjezd na lyžích z Méribelu až do údolních lázní Brides-les-Bains.

Výše položená část Mottaret rozhodně uspokojí všechny náruživé milovníky bílého sportu. Různé typy lyžařských tratí jsou vždy dobře upraveny. Malebnost jim dodává všudypřítomná zeleň, která zde úspěšně bojuje se skálami i ve vyšších polohách. Velkou výhodou tohoto střediska je jeho kompaktnost. K přesunu mezi jednotlivými částmi používáte pouze své nohy nebo lyže. Ty před rezidencí nasadíte a za chvíli jste u vleku. Bonusem je výhled na sousední vysokohorské jezero a vrcholky okolních velikánů. Při hezkém počasí z nich lze navíc dobře vidět i nejvyšší evropskou horu Mont Blanc.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Lze si koupit i francouzské komerční připojištění, které nabídnou přímo u pokladny při nákupu skipasu. Mezi nejčastější pojistné události jsou problémy s vozidlem při cestě na dovolenou a úrazy na sjezdovkách. Především srážky s jiným lyžařem nebo úraz na ledu. Nutností je zde vzhledem k nadmořské výšce kromě kvalitního oblečení také opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle. Pro někoho může být pobyt v této nadmořské výšce problémem a nutností je dostatek tekutin nejlépe iontových nápojů. Předejde se tak bolestem hlavy, křečím a zvýšené únavě.

Předností rozsáhlé oblasti Méribel je umístění sjezdovek jak na východních, tak na západních svazích s možností lyžování na slunci během celého dne. Dopoledne na svazích směrem k Les Menuires a Val Thorens, odpoledne na svazích La Saulire a Col de la Loze směřujících k údolí resortu Courchevel. Největším lákadlem pro náročnější lyžaře jsou bezesporu sjezdové tratě Combe Vallon s délkou 2,8 kilometrů a s převýšením téměř 800 metrů nebo Les Bosses s délkou jeden kilometr a převýšením 350 metrů.

Přímo v resortu Méribel/Mottaret je 150 kilometrů lyžařských tratí s desítkami vleků a lanovek. Skutečným zážitkem jsou pro lyžaře červené sjezdovky v oblasti masivu Mont du Vallon. Svojí výškou 2952 metrů se prakticky jedná o nejvyšší vrchol celé této oblasti s pětikilometrovým sjezdem z jeho úpatí. Stejně jako v ostatních střediscích oblasti Tři údolí i v Méribelu najdete sjezdovky prakticky všech obtížností. Za zmínku stojí hlavně pěkné červené a černé přímo nad Meribelem v oblasti Tougnete. Večerní lyžování je zde v ceně skipasu.

Pokud si rozšíříte skipas na celou oblast Tři údolí prakticky za týden jenom sotva stihnete projet všechny sjezdové trasy. V tomto případě vás totiž čeká téměř 600 kilometrů sjezdovek. Můžete navštívit sousední střediska jako Courchevel, Les Menuires, Val Thorens nebo projet čtvrté údolí oblasti Orelle. Rozhodně se vyplatí vyjet i na další nejvyšší dostupné vrcholky Cime de Caron nebo Bouchet. Pozor ale na včasný návrat zpět, čas zde totiž rychle ubíhá a dobře se zorientovat v síti lanovek a vleků, především za horší viditelnosti, je někdy velký problém.

V Mottaretu je pro zájemce připraveno hned několik snowparků (Moon Park a Plattières) nebo Zen zóna pro lyžařské začátečníky a děti. Snowpark Plattières byl nedávno renovován tak, aby byl vhodný pro začátečníky i pokročilé. Nabízí spousty skoků a half pipe. Moon Park se dělí dle obtížnosti na modrou, červenou a černou trať a na každé z nich naleznete spoustu zajímavých atrakcí jako whoop, table, rail nebo box.

Velká část této sportovní zóny je vyhrazena dětem od šesti do dvanácti let, které se tu pod dohledem instruktora učí zdolávat jednotlivé překážky. Skutečným zážitkem pro nejzkušenější lyžaře je jízda ve volných terénech například z vrcholů Roc de Fer nebo Mont la Challe. Díky modernizované kabince se výrazně zkrátila cesta na Saulire a modernizovaná byla lanovka na Plattières, která je z hlediska spojení prakticky nejdůležitějším dopravním zařízením v celém údolí.

Téměř ideální podmínky zde má klasické běžecké lyžování. V Méribelu si užijete od všeho trochu na trasách pro běžkaře o celkové délce 33 kilometrů. Několik pěkných tras vás provede lesem ve Fontany, jiné zase okolo jezera Tuéda podél Méribel-Mottaret. Především zkušení a nároční běžkaři si zde přijdou na své, neboť většina tras je spíše těžšího stupně obtížnosti. V této krásné alpské přírodě Horního Savojska však najdete i několik středně lehkých a lehkých tras pro rekreační běžkování. Více na www.meribel.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Kvalitní díly.cz -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Citroen -
  • Janovapec -