TIGNES - jedinečná vysokohorská atmosféra (OUTDOOR)

Články
25.02.2018

F T G

TIGNES - jedinečná vysokohorská atmosféra (OUTDOOR)

(18/12/2017) Dalším z řady špičkových středisek zimních sportů francouzských Alp je skiresort Tignes. V roce 1992 se zde pořádaly freestylové soutěže zimní olympiády, kterou hostilo savojské město Albertville. Nyní se v Tignes pravidelně konají populární X-Games. Pověst tradičního hostitele freestylových soutěží je kreditem, kterým se toto středisko odlišuje od ostatních v celé oblasti Savojských Alp.

Tato druhá největší lyžařská oblast Francie vznikla spojením dvou světoznámých středisek Tignes (2.100 m) a Val d´Isére (1.850 m). Dostala název Espace Killy podle místního rodáka a olympijského vítěze ZOH 1968 v Grenoblu J. C. Killyho. Celý tento vzájemně propojený skiresort dnes nabízí téměř 300 kilometrů sjezdovek, moderní lanovky, převýšení 1900 metrů a dva ledovce. Letošní lyžařská sezóna zde začala již koncem září a trvá až do 6. května 2018.

Nenechte se odradit tím, že savojská Tignes leží v jednom z nejhůře dostupných koutů Alp. Mnohými zahraničními i českými lyžaři je právě tato oblast považován vůbec za to nejlepší v Horním Savojsku. Silniční trasa směřuje ze švýcarské Ženevy až do francouzského města Albertville. Z tohoto olympijského města jedete dále po rychlostní silnici asi dvacet minut do Moutiers, odkud pokračujete asi čtyřicet minut směrem na Bourg-St-Maurice. Dále se jede podle ukazatelů a již se jenom prudce stoupá zhruba dalších dvacet kilometrů směrem na Val ď Isere. Pár kilometrů před tímto střediskem se podle ukazatelů odbočí vpravo na komunikaci vedoucí přímo po přehradní hrázi do vlastního centra tohoto oblíbeného skiresortu.

Hráz přehradního jezera Lac du Chevril zde stojí od začátku 50. let 20. Století. Nádrž byla zřízena za účelem výroby elektřiny a pohřbila starou, původní vesnici Tignes. Několik set obyvatel zatopené vsi, kde už před druhou světovou válkou stálo několik turistických hotelů a jednoduchý lyžařský vlek, se muselo odstěhovat. Mnozí se přesunuli do nově vybudovaných sídel v blízkosti a zejména do dnešního hlavního centra Tignes-le-Lac a začali se věnovat turistickému ruchu.

Použití dřeva a přírodního kamene přispělo dnešnímu Tignes k zachování svého původního savojského šarmu. Kromě toho nabízí vysokohorská krajina s obrovským Vanoise masívem a jeho ledovcem Grande Motte (3 656 m) a Mont Pourri (3 779 m) v pozadí působivý pohled. Na úplném konci horského údolí v hotelové oblasti Val Claret najdete různé restaurace a závodiště pro motokáry. Jezero Le Lac, ležící ve středu Tignes, zase nabízí různé možnosti ledních a vodních sportů.

Současný skiresort Tignes se skládá ze tří částí: Le Lavachet, Le Lac a nejvýše položený Val Claret. Samotná oblast Tignes nabízí celkem 150 km sjezdovek, o přepravu lyžařů se stará téměř šest desítek lanovek a vleků, které zajišťují dobrou propojenost mezi jednotlivými částmi střediska. Tignes je lanovkami propojeno i s jedním z nejstarších francouzských lyžařských center Val d´Isere. Tímto propojením vznikl komplex, který je jedním z nejrozsáhlejších lyžařských resortů Horního Savojska.

Lyžařsky nejatraktivnější je v Tignes bezesporu část Val Claret, který nabízí největší jistotu sněhu a je obklopen ze všech stran velice kvalitními tratěmi. Lyžařské trasy v okolí Tignes Le Lac nadchnou každého lyžaře. Zajímavý je sjezd z vrcholu Toviere (2.704 m.) nebo při dobrých sněhových podmínkách výlet na protější stranu údolí přes Aiguille Percée dolů až pod přehradu do Tignes Les Brevieres. Pro milovníky adrenalinu jsou zde připraveny snowparky ve Val Claret pod vrcholem Col du Palet a ve Val ď Isere u vleku Mont Blanc. Hojně navštěvované jsou také četné snowboardové akce a campy.

Otevřený terén zde přímo svádí k lyžování ve volném terénu. Freeride je tu povolen a také hojně provozován, ale vzhledem ke strmosti zdejších svahů je nutná opatrnost a plné respektování pokynů provozovatelů střediska. Pěkné trasy terénem začínají například z vrcholu Aiguille Percee (2 748 m). Téměř do nadmořské výšky 3.656 m nad Tignes vystupuje masiv s ledovcem Grande Motte a se stejnojmenným lyžařským areálem. Tento ledovec umožňuje lyžovat prakticky po celý rok. Pokud není příliš větrno a jezdí všechny lanovkové spoje, dostanete se až do výšky 3450 metrů nad mořem. Odtud vedou kvalitně upravené a široké lyžařské dráhy pro náročnější lyžaře.

Kdo si užije sjezdovek v okolí samotného Tignes, tak může vyjet do sousedního Val d´Isére. Stačí si rozšířit alespoň na nějaký den skipas i na oblast Val d´Isere (tzv. Espace Killy) a máte k dispozici téměř 300 kilometrů sjezdovek a více než stovku vleků. K celému skiresortu patří i dvě známé tunelová lanovky. První z nich, Ski - Metro vede z Tignes Val Claret na ledovec Grande Motte, druhá vyveze ve Val d´Isére lyžaře z části La Daille na vrchol Bellevarde.

Ve Val d´Isere je známá červená závodní trať Coupe du monde - O.K. (Oreiller - Killy) s převýšením 1000 metrů vedoucí z vrcholu Bellevarde do části La Daille. Na této trati se jezdí tzv. kritérium prvního sněhu, které je součástí Světového Poháru. Pro lyžařské specialisty je pak k dispozici i černý sjezd z Bellevarde přímo do Val d´Isére s velmi prudkým závěrečným padákem. Pro náročněji založené lyžaře doporučujeme výlet na další ledovec oblasti Pissaillas, odkud je krásný výhled na celý areál včetně protilehlého Grande Motte. Pro příznivce běžek je v celé oblasti připraveno více než 44 kilometrů běžeckých tratí.

Historii Tignes s důrazem na období kolem výstavby přehrady poutavě ilustruje malé muzeum v budově hlavního infocentra v Tignes-le-Lac. Na historických fotografiích uvidíte například výzvy k evakuaci pro obyvatele, kteří do posledních dnů odmítali opustit svá obydlí, či obrázky již polozbořených domů pár dní před zatopením. Toto místní muzeum můžete navštívit po lyžování, otevřeno zde mají do 19 hodin a vstup je zdarma.

Návštěvníky je oblíbené také místní sportovní centrum Le Lagon s možností plavání ve 25 metrovém bazénu nebo relaxačním bazénu se třemi tobogány, vodopády a gejzíry. Ve wellness centru jsou sauny, parní lázeň či vířivky, nechybí zde posilovna a tělocvična. Se šestidenním skipasem Espace Killy je vstup do bazénu zdarma. Objednat se můžete také do solária nebo na masáž. Jestliže si budete chtít ještě více zasportovat, navštivte bowling, fitness centrum, zahrajte si squash nebo si jděte zabruslit na krytý stadion.

V Tignes bylo nedávno otevřeno další zajímavé sportovní a kongresové centrum s názvem TigneSpace. Najdete zde lezeckou stěnu, hřiště 1600 m2 na týmové sporty, lehkoatletickou zónu, koncertní sál, kongresový sál a jedenáct seminárních místností. Objektivně je dnes Tignes spolu s Val ď Isere jedním z nejlepších světových lyžařských středisek nejen z hlediska velikosti, pestrosti tratí i volného terénu, ale také díky dostatku sněhu a dobrým ubytovacím kapacitám. Více na www.tignes.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Kvalitní díly.cz -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Citroen -
  • Janovapec -