COURCHEVEL - skvělé slunečné lyžování a relaxace (OUTDOOR)

Články
25.02.2018

F T G

COURCHEVEL - skvělé slunečné lyžování a relaxace (OUTDOOR)

(18/12/2017) Největší lyžařskou oblastí na světě jsou Tři údolí ve francouzských Savojských Alpách se 600 kilometry sjezdovek a s převýšením téměř 2 000 výškových metrů. Tento lyžařský resort vznikl propojením několika vrcholů a navzdory svému názvu se rozkládá ve čtyřech údolích.

(18/12/2017) Největší lyžařskou oblastí na světě jsou Tři údolí ve francouzských Savojských Alpách se 600 kilometry sjezdovek a s převýšením téměř 2 000 výškových metrů. Tento lyžařský resort vznikl propojením několika vrcholů a navzdory svému názvu se rozkládá ve čtyřech údolích.

V prvním údolí se nachází střediska Courchevel a Vallé de la Tania. V prostředním údolí leží lyžařská centra Brides les Bains/Meribel a Mottaret. V dalším najdeme St. Martin de Belleville a Les Menuires a v horní části tohoto údolí je také nejvýše položený Val Thorens. V nejpozději propojeném, prakticky čtvrtém údolí Maurienne se nachází areál Orelle.

Vlastní lyžařský skiresort Couchevel v současnosti tvoří pět center. Vedle nejvýše položeného a luxusního Courchevelu 1850 s několika pětihvězdičkovými hotely zde najdeme cenově přijatelnější Courchevel Moriond 1650, Courchevel Village 1550, Courchevel 1300 - Le Praz a další příjemné středisko La Tania. Všech pět center tohoto skiresortu je situováno v různých nadmořských výškách na svahu údolí, které uzavírá dominantní masiv Roc Merlet. Všechny části jsou navíc dobře propojené lanovkami a skibusy zajišťujícími dobrou výchozí polohu Courchevelu při cestě do dalších středisek obrovské lyžařské oblasti Tří údolí.

Při cestě autem naše trasa z ČR až do cíle pokračuje ze švýcarské Ženevy do francouzského města Albertville. Vedle švýcarské dálniční známky musíte počítat i s mýtným za skutečně kvalitní francouzskou dálnici. Z olympijského Albertville pokračujete po rychlostní silnici asi dvacet minut do Moutiers. Zde se cesty dělí do několika známých lyžařských center celé oblasti Tři údolí. Ukazatele nás již zde navádí přímo na Courchevel a po další zhruba čtvrthodině jízdy začneme prudce stoupat a postupně přes jednotlivá střídavě nad sebou rozložená střediska dojedeme až do nejvyššího cílového Courchevelu 1850.

Výhodné je zastavit na rozlehlých hlídaných parkovištích v některém z níže položených skicenter a k cestě nahoru využít rychlých kabinových lanovek zcela bez čekání. Zpět se dostanete až k autu na lyžích nebo opět kabinkovou lanovkou. Navíc se vyhnete problémům vůbec najít místo k zaparkování v některém z výše položených center. V případě porušení zákazu zde místní policisté velmi rychle odtahují vozidla a postihují neukázněné řidiče.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Lze si koupit i francouzské komerční připojištění, které nabídnou přímo u pokladny při nákupu skipasu. Mezi nejčastější pojistné události jsou problémy s vozidlem při cestě na dovolenou a úrazy na sjezdovkách. Především srážky s jiným lyžařem nebo úraz na ledu. Nutností je zde vzhledem k nadmořské výšce kromě kvalitního oblečení také opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle. Pro někoho může být pobyt v této nadmořské výšce problémem a nutností je dostatek tekutin nejlépe iontových nápojů. Předejde se tak bolestem hlavy, křečím a zvýšené únavě.

Lyžařské svahy celého Courchevelu jsou převážně orientovány na sever a severovýchod a jsou dobře vybaveny také zasněžovací technikou. Díky své nadmořské výšce 1300 až 3200 metrů mají výborné sněhové podmínky. Dvě třetiny místních sjezdovek jsou rozděleny mezi červené a modré, černých je 12 procent, z nichž jedna má převýšení dokonce 1438 metrů. Je zde také nejdelší místní sjezdovka Le Creux s délkou 3850 metrů.

Novinkou je stále rozšiřovaná oblast Le Signal s kvalitními, převážně červenými tratěmii a většinou s malým počtem lyžařů. Daleko rušněji je v blízkosti nejvyššího bodu La Saulire (2738 m), které je hlavním přestupním místem mezi údolími. Můžete si také téměř sami zalyžovat na kvalitních červených tratích v krajní části areálu Merlet/Col de Chanrossa nebo pod hřebenem mezi Courchevelem a Meribelem v oblasti La Tania. Náročnějším lyžařům doporučujeme slalomový svah vedoucí z La Lose u Courchevel 1850. Courchevel nabízí dostatek terénů i pro freeriding a využít lze i různé zábavné zóny.

Vedle klasických sjezdovek ve vyšších polohách stojí za to projet i široké a perfektně upravené lesní tratě, které ještě zvýrazňují celou zdejší vysokohorskou atmosféru. Rodiny s dětmi nebo rekreační lyžaři si mohou vychutnat pohodové tratě nad středisky Courchevel 1850 a 1650. V posledním období zde vyrostla nová šestimístná sedačková lanovka se zpomaleným nájezdem Le Biollay. Stávající kapacita byla navýšena o třetinu a nová sedačka má výstup ještě o něco výše než ta původní. Nová je také “městská“ lanovka Petit-Moriond. Její inovaci zejména ocení návštěvníci ubytovaní v Courchevel-Moriond.

Doporučujeme vyzkoušet sáňkařskou dráhu, která vede z Courchevelu 1850 do Courchevelu 1550, má délku 1533 metrů a převýšení 227 metrů. Poblíž centra Courchevel 1850 se nacházejí tři areály pro snowboardisty - snow park Plantrey (1 ha - pipe, skoky), oblast s "dunami" Verdons a supercrossová dráha Biolley. Další možnosti pro snowboard / free style naleznete v sousedních střediscích oblasti Trois Vallées, každé má svůj vlastní snowboard/freestyle park. Nechybí zde ani desítky kilometrů běžkařských tratí.

Pokud máte nebo si rozšíříte skipas na celou oblast Tři údolí prakticky za týden jenom těžko stihnete projet všechny sjezdové trasy. Snadno tak můžete navštívit sousední střediska Meribel/Mottaret, Les Menuires, Val Thorens nebo čtvrté nejvzdálenější údolí oblasti Orelle. Rozhodně stojí za to vyjet i na nejvyšší dostupné vrcholky Cime de Caron, Bouchet nebo Mont du Vallon, sjezdy z nich jsou skutečný zážitek. Orientační mapku celé oblasti si můžete vzít v každém informačním středisku nebo u pokladny. Především za snížené viditelnosti může přijít rozhodně vhod.

Velkým lákadlem pro návštěvníky je nový unikátní lázeňský komplex Aquamotion, který najdeme hned vedle páteřní komunikace mezi Courchevelem Village a Moriondem. V tomto futuristickém komplexu najdete prakticky vše. Především venkovní i kryté bazény s krásně čistou a příjemně ohřátou vodou a také celou řadou masážních prvků pro regeneraci těla. Kromě vodních radovánek zde nechybí různé typy a provedení saun a můžete si objednat kosmetické a masážní kúry. Skvěle je vybavené místní fitness centrum a také lze posedět v restauraci s pestrou nabídkou nápojů a jídel. Celoplošné prosklené stěny navíc opticky propojují lázně s krásnou vysokohorskou přírodou.

Jako všude ve Francii také v Courchevelu se klade důraz na vysokou kvalitu jídla a dalších služeb. Během lyžování doporučujeme alespoň na chvíli navštívit stále oblíbenější stylovou restauraci La Cave Des Creux. Najdeme ji v blízkosti hlavních sjezdovek Courchevelu 1850, hned nad místním letištěm ve výšce 2112 metrů. Otevřeno je zde prakticky každý den po celou zimní sezónu až do konce dubna.

Každého návštěvníka zaujme nejen originální interiér, ale především výborné menu a perfektní obsluha. Pochutnat si můžete především na tradičních savojských specialitách. Na venkovní terase máte dokonce připravené slaměné klobouky jako ochranu proti slunci. Sympatický majitel Boris Glise se svým bratrem a několika dalšími zaměstnanci zde vše perfektně organizuje a především dbá na skutečně špičkovou úroveň své vysokohorské restaurace přímo na sjezdovce.

Jednotlivá střediska skiresortu jsou plná obchodů, barů a kaváren. Využít lze i dalších aktivit jako jízdu na sněžných skútrech, sáňkařskou dráhu, procházky na sněžnicích nebo vyhlídkové lety letadlem, horkovzdušným balónem či helikoptérou z místního letiště. Skiresort Courchevel nabízí svým návštěvníkům skutečně tu nejpříjemnější alpskou atmosféru. Více na www.courchevel.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Kvalitní díly.cz -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Citroen -
  • Janovapec -