ZILLERTAL - zimní alpská atmosféra a kouzlo sjezdovek (OUTDOOR)

Články
21.01.2018

F T G

ZILLERTAL - zimní alpská atmosféra a kouzlo sjezdovek (OUTDOOR)

(18/12/2017) Nabídka lyžařské oblasti Zillertal 3000 / Hintertux je určena pro všechny kategorie lyžařů včetně rodin s dětmi. Toto rozsáhlé středisko zimních sportů leží východně od tyrolské metropole Innsbruck a nachází se v bočním údolí Inntalu, které je dlouhé asi 60 kilometrů a táhne se od severu na jih. Tvoří jí prakticky tři propojené skiareály – Eggalm, Rastkogel a Penken.

Vrcholem oblasti je ledovec Hintertux, který je nejvyšší dominantou Zillerského údolí. Samotné lyžařské a ledovcové středisko Zillertal 3000 spojuje lyžařské areály Ahorn, Penken, Rastkogel, Eggalm a Hintertuxer Gletscher. Tato rozsáhlá oblast zimních sportů má celkem 245 km sjezdovek se 76 vleky a lyžuje se zde prakticky až do výšky 3 250 metrů. Dohromady si v celém regionu můžete vybrat z více než 670 km sjezdovek v lyžařských střediscích Fügen, Kaltenbach, Zell, Gerlos, Mayrhofen, Hippach, Tux, Finkenberg a Wildkogel, která jsou vzájemně propojena dobře organizovanou autobusovou a vlakovou dopravou.

Cesta autem po dálnici z ČR vede směrem na rakouský Kufstein a Innsbruck. Pozor na výrazné úsekové omezení rychlosti, které se často kontroluje. Z dálnice sjedete na Achen See/Zillertal a po asi 30 kilometrech dojedete do Mayrhofenu a odtud směr Tuxertal. Podle zkušeností některých motoristů se můžete také vyhnout častým zácpám u Kufsteinu a zároveň ušetřit za rakouskou známku. Za Mnichovem u pumpy Holzkirchen sjedete na silnici 318 a dále okolo jezera Tegernsee pokračujete po rakouské silnici 181 směrem na Mayerhofen. Přístup na ledovec je až za osadou Hintertux na samotném konci údolí. U dolní stanice kabinových lanovek je k dispozici zdarma několik velkokapacitních parkovišť.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Mezi nejčetnějšími pojistnými událostmi jsou problémy s vozidlem při cestě na dovolenou a úrazy na sjezdovkách. Především srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Rozhodně nelze podceňovat únavu, hlavně v závěru celodenního lyžování nebo při dlouhých jízdách bez přestávek do zimních středisek. Pozor také na alkohol nebo aktivity mimo povolené trasy. Nutností je zde také opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle.

Hintertuxer Gletscher je dnes jedním z nejpopulárnějších rakouských ledovců a je právem považován za největší lyžařský magnet celého Zillertalského údolí. Nabídka desítek kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti, upravené svahy pro snowboarding a carving a také hluboký prachový sníh jsou hlavními přednostmi lyžařského areálu Zillertal 3000. Je také jediným rakouským střediskem s celoročním lyžařským provozem. Každý si zde rozhodně vybere svahy a tratě podle svých představ a lyžařských dovedností.

Celému areálu dominuje vrchol Olperer s desítkami kilometrů sjezdovek v nadmořských výškách až do 3250 metrů nad mořem. Z vysokokapacitního parkoviště v Hintertuxu se na ledovec dostanete pomocí dvou paralelně vedoucích lanovek. Dovezou vás na Sommerbergalm do výšky 2100 metrů, kde vedle několika restaurací s venkovními slunečními terasami jsou ideální podmínky i pro méně zdatné lyžaře.

Po přesednutí do kabiny pro 24 osob se dostanete do přestupní stanice Fernerhaus ve výšce 2660 metrů. Odtud vede nová kabinová lanovka Gletcherbus 3 až na vrchol hory Gefrorene Wand ve výšce 3250 metrů. Když vyjedete prakticky na vrchol, běžte se podívat na vyhlídkovou terasu Gefrorene Wand. Nabídne vám úchvatné panorama okolních třítisícovek, mezi nimi i Grossglockner, nejvyšší horu Rakouska.

Na ledovci Hintertux je pro návštěvníky připravená zrekonstruovaná obří horská chata Tuxer Fernerhaus a navštívit můžete nedaleký Spannagelhaus. Zde je také největší jeskyně centrálních Alp - Spannagelhöhle ve výšce 2531 m n. m. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších jeskyní v Tyrolsku, je dlouhá 10 kilometrů v hloubce až 25 metrů. Najdete ji kousek od nejvyšší stanice lanovky, navedou vás směrovky a pak průvodce. Vznikla přirozenou cestou podobně jako krasové jeskyně. Tady se však zrodily úchvatné ledové útvary.

Vedle krápníků tu najdete lesklou soutěsku, hlubokou studnu, zamrzlá jezírka, ledovou kapličku, krystaly všech velikostí i tvarů a další atrakce. Ledové útvary jsou navíc působivě nasvícené, bílými i barevnými světly, které dodají každému úseku svéráznou, tajuplnou a někdy až pohádkovou atmosféru. Prostory jeskyně se také neustále mění díky teplotním rozdílům a proměnlivé vlhkosti uvnitř. Prohlídka trvá hodinu nebo při volbě zkrácené trasy 30 minut.

Lyžařští nadšenci Hintertux pravidelně oceňují zejména na začátku a na konci sezóny, kdy je pro většinu skiareálů ještě příliš brzy, nebo naopak už moc pozdě. Kvůli příznivým klimatickým podmínkám sem jezdí lyžařské reprezentační týmy z celé Evropy a připravují se zde na novou sezónu. Trénují zde Rakušané, Němci, Slovinci, ale třeba i Češi. S trochou nadsázky se dá říct, že na Hintertuxu můžete zažít lyžování, které nikdy nekončí.

Od jara do podzimu není v provozu celý skiareál, ale jenom jeho horní část, od stanice vedle restaurace Tuxer Fernerhaus (2660 m) až po stanici lanovky na Gefrorene Wand (3250 m). Většinou se tady dá jezdit na 12 kilometrech dobře upravených sjezdovek. Nejdelší z nich měří zhruba dva kilometry. Tratě jsou různě obtížné. Funguje na nich deset lanovek a vleků, ale i snowpark.

Nechybí zde ani upravené svahy pro snowboarding a carving. Velký zájem je především o atraktivní dlouhé a dobře upravené sjezdy do údolí Eggalmu, Rastkogelu a Hintertuxu. Díky umělému zasněžování až do výšek 2660 metrů je možné po celou sezónu plně využívat bohaté sjezdové možnosti tohoto rozsáhlého lyžařského resortu, který z hlediska vzdálenosti od nás je dostupný i v rámci víkendové návštěvy.

Oblast Zillertal je s celkovým počtem 200 kilometrů běžeckých tratí skutečným rájem také pro běžkaře. Přímo z Tuxu se můžete vydat na 14 km dlouhou trať vedoucí z Vorderlanersbachu do Madseitu, která je díky své nadmořské výšce 1300 až 1450 metrů prakticky vždy sjízdná. U Mayrhofenu najdete ještě dalších 30 km tratí, za pozornost stojí desetikilometrová trasa do Hollenzenu. Tam máte také možnost připojení na trať do údolí, která vede přes Hippach do Zellu. Ke sportovní nabídce oblasti patří i 250 kilometrů značených zimních pěších tras.

Speciální nabídkou pro děti je pět lyžařských školek, kde se dítě snadno a lehce naučí zvládat obloučky na lyžích nebo snowboardu. Pro první seznámení se sněhem je k dispozici u horní stanice lanovky Eggalmbahn dětský park se ski-kolotočem, kouzelným kobercem, dětským vlekem a snow-tubingem. Velmi oblíbená je Playarena – velká krytá hala s plochou 1000 m2 nabízející bezpočet aktivit a navíc se zajímavým animačním programem.

Centrem celé oblasti je Mayrhofen, tradiční turistické, horolezecké a lyžařské středisko, městečko s komplexní nabídkou relaxace a zábavy po lyžování. Využít lze velmi pěkné aquacentrum, squash, tenisovou halu nebo si užít společenský život v podobě après ski barů a diskoték. Pokud využijete služeb informačních kanceláří, které se nachází prakticky v každém menším městečku, ochotně zde zájemcům najdou ubytování podle požadované polohy, komfortu a s tím související cenové relace. Další aktuální informace včetně cenových relací skipasů do jednotlivých středisek získáte na www.zillertal.at.

Tým AUTOiNDEX.cz

Fotogalerie

Reklama:
  • Kvalitní díly.cz -
  • Povinné ručení
    Využijte také možnosti sjednat si výrazně levnější povinné ručení přes internet.
  • Citroen -
  • Janovapec -